Przejdź do treści

Herbata kenijska

Do 500 tysięcy ton - tyle herbaty rocznie produkuje mała Kenia. 500 tysięcy ton to jak 80 tysięcy dużych słoni afrykańskich. Wielkość jest rekordowa nie tylko jak na skromny obszar tego kraju, ale także jak na standardy światowej produkcji herbaty.

Honorowe Trzecie Miejsce

Chiny, Japonia, a nawet Indie uprawiają herbatę na swoich rozległych plantacjach od kilku stuleci, a mała Kenia miała swój nieśmiały początek w tym biznesie dopiero w 1903 roku. Jednak odniosła fantastyczny sukces w produkcji herbaty w ciągu zaledwie 120 lat. Kenia zajmuje trzecie miejsce w rankingu krajów dostarczających herbatę, za Chinami jako liderem z 2,5 milionami ton, Indiami z 1,5 miliona ton wyprodukowanej herbaty. Tymczasem za Kenią pokornie podąża Sri Lanka, Indonezja, Japonia i wszystkie inne kraje produkujące herbatę.

Herbata kenijska ma jasny smak, dając piękny przezroczysty napar i orzeźwiający efekt. Idealnie nadaje się do tworzenia różnych mieszanek. Herbata kenijska sprawdza się jako monosort, ale jeszcze częściej jest częścią blendów herbacianych, w których miesza się ją z herbatą indyjską, cejlońską lub też inną. W ten sposób producenci osiągają jednorodność smaku, do której przyzwyczaili się miłośnicy danej marki herbaty.

Jaka jest herbata kenijska ?

Większość produktów herbacianych z Kenii to granulowana czarna herbata. Jest to herbata mocna, cierpka, z lekką goryczką. Ma piękny napar i wysoką zawartość kofeiny. Brytyjczycy, którzy od dawna doceniają walory kenijskiej herbaty, wolą ją pić na śniadanie, kiedy organizm potrzebuje maksymalnego zastrzyku energii. W Kenii można znaleźć zarówno herbatę z segmentu premium (ręcznie zbieraną i nawet droższą od chińskiego odpowiednika), jak i zwykłą herbatę czarną, zbieraną maszynowo i przetwarzaną w technologii CTC, co pozwala zminimalizować ostateczny koszt produkt.

Herbata kenijska jest dobra pod wieloma względami. Czasami okazuje się, że w stosunku ceny do jakości jest to znacznie lepszy wybór niż  herbata indyjskia czy cejlońska. Dlatego dla wielu może być ona  prawdziwym odkryciem. Eksperci tłumaczą to tym, że herbatę w Kenii uprawia się niemal wszędzie, na wysokości od 1500 do 2500 metrów nad poziomem morza. To automatycznie nadaje mu status produktu przyjaznego dla środowiska. Warto również wziąć pod uwagę idealny klimat Kenii: dobrze rozłożone opady, długie słoneczne dni i tropikalne gleby hemomorficzne. W sumie pozwala to wyhodować naprawdę pyszną herbatę.

10 interesujących faktów na temat herbaty z Kenii

  • Pierwsze krzewy herbaciane zasadził w Kenii Brytyjczyk G.V.L. Kan. Co ciekawe zrobił to wyłącznie do celów dekoracyjnych.
  • Produkcję herbaty w Kenii na poważnie rozpoczął Arnold Butler, Szkot, który początkowo chciał uprawiać kawę w Afryce, ale coś poszło nie tak.
  • Herbata kenijska jest blisko spokrewniona z herbatą indyjską, ponieważ wytwarzana jest z odmiany Assamica importowanej do Afryki z Indii. Naprawdę smakuje jak klasyczny Assam.
  • W Kenii herbata jest głównym towarem i źródłem dochodu.
  • Herbata w Kenii jest uprawiana zarówno przez duże firmy, jak i małe gospodarstwa, których liczba sięga 550.
  • Kenijscy rolnicy uzyskują z produkcji największe zyski na świecie.
  • Około 50% herbaty w Wielkiej Brytanii pochodzi z Kenii.
  • Główne sezony zbiorów herbaty w Kenii trwają od stycznia do marca oraz od czerwca do lipca.
  • Herbata kenijska jest niezwykle rzadko poddawana działaniu pestycydów, ponieważ nie ma takiej potrzeby.
  • Herbata z Kenii zawiera dużo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, które mogą zwalczać wolne rodniki w organizmie.

Wydaje się, że te fakty w zupełności wystarczą, aby skłonić Cię do zakupu kenijskiej herbaty do swojej kuchni. Możesz też podarować ją osobą,  która lubią pić bogatą i mocną herbatę.

 
Richard Royal Kenya, klasyczna czarna herbata - 25 saszetek Richard Royal Kenya, klasyczna czarna herbata - 100 saszetek

________________________________________________________

Autor: Elena Kocheshkova,

Dziennikarka Ekspert: Andrey Skidan, teatester, technolog herbaty marki Richard

Źródło: tea.ru

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem

DARMOWA DOSTAWA

Przy zamówieniu powyżej 300zł

NAJWYŻSZA JAKOŚĆ

Herbaty z najlepszych plantacji cejlońskich, kenijskich, indyjskich oraz chińskich.

BEZPIECZNA PŁATNOŚĆ

Gwarantowana przez Przelew 24.